زمین ارسال تئاتر تاریخ فرهنگ معرفی

زمین: ارسال تئاتر تاریخ فرهنگ معرفی نمایش نوجوان جشنواره خردسالان نمایشنامه

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی چرا میانه‌روها و اصلاح‌‌طلب‌ها می‌خواهند برگردد و تندروها نه؟!

با وجود آنکه به نظر می‌رسد موافقان بازگشت ناطق نوری به عرصه مسابقه سیاسی زیاد از مخالفان است ولی از نظر کیفی میزان استقبال و عدم استقبال را می‌توان برابر دانست.

چرا میانه‌روها و اصلاح‌‌طلب‌ها می‌خواهند برگردد و تندروها نه؟!

چرا میانه روها و اصلاح طلب ها می خواهند برگردد و تندروها نه؟!

عبارات مهم : سیاسی

با وجود آنکه به نظر می رسد موافقان بازگشت ناطق نوری به عرصه مسابقه سیاسی زیاد از مخالفان است ولی از نظر کیفی میزان استقبال و عدم استقبال را می توان برابر دانست. هنگامی که ناطق نوری به عنوان صورت ای معتدل از سوی موافقانش معرفی می شود، گویا مخالفان یا بی تفاوت های حضورش را می توان در بین طیفی جستجو کرد که به اصولگرایان رادیکال شهرت یافته اند.

به گزارش فرارو،به خاطر نبود نیروی تازه نفس باشد یا استفاده از تجربیات بزرگتر ها، هرچند وقت یک بار در هردو جریان سیاسی کشور بحث بازگشت بزرگان به عرصه مسابقه های سیاسی مطرح می شود. موسوی خوئینی ها، عبدالله نوری و ناطق نوری از این دست صورت ها هستند که ناظران سیاسی راجع به آنها خود را به این متعهد می داند که از آینده سیاسی ارزش بپرسد و گمانه زنی کند. ولی در این دوران فضایی که جهت ناطق نوری شکل گرفته جهت عبدالله نوری دیده نمی شود. تفاوت این دو «نوری» در آن است که حرف یکی از آنها تنها در یک جریان سیاسی برو دارد و دیگری با استقبال هردو جریان سیاسی رو به روست.

چرا میانه‌روها و اصلاح‌‌طلب‌ها می‌خواهند برگردد و تندروها نه؟!

ناطق نوری در طی سالهای اخیر در حمایت از حسن روحانی آنقدر با اصلاح طلبان همکاری داشته که گاه این تصور به وجود می آید که ناطق نوری عبای خود را عوض کرده و در قامت یک اصلاح طلب فعالیت می کند. او صورت نافذ اصولگرایان در سالهای ۷۶ تا ۸۴ بود که از ۷۹ جهت این جناح سیاسی نقش پدری هم ایفا می کرد. ولی زمانی که عده ای از اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری نهم راه خود و به تعبیر ناطق خرجشان را جدا کردند، ناطق سکوت را جایزترین کار ممکن دانست. در انتخابات ریاست جمهوری دهم نیز که نام او به میان آمد رسما سکوتش عمیق تر شد. بعد از انتخابات و حوادث ۸۸ دیگر به جامعه روحانیت مبارز نرفت و بعضی اصولگرایان هم شیخ طریق چند سال قبل خود را از خود راندند.

۲۰ سال بعد از مسابقه …

با وجود آنکه به نظر می‌رسد موافقان بازگشت ناطق نوری به عرصه مسابقه سیاسی زیاد از مخالفان است ولی از نظر کیفی میزان استقبال و عدم استقبال را می‌توان برابر دانست.

با این حال از همان دوران که بذر مثلث اعتدال در حاشیه سیاست جوانه می زد، مسابقه گذشته ناطق با خاتمی رفته رفته رنگ می باخت و رفاقتی عمیق تر می شد. هردوی آنها در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ از روحانی حمایت کردند و آنگونه که علی عسگری، فعال سیاسی نزدیک به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی روایت کرده ناطق و خاتمی هر دو دغدغه کناره گیری محمدرضا عارف، اصلاح طلب میدان انتخابات را داشتند.

از سوی دیگر نیز اصولگرایانی که به میانه روی شهرت پیدا کرده اند، مایلند شیخ اکبر دوباره ناطق اصولگرایان شود. چند روز پیش بود که محمدرضا باهنر که چند سالی است در قامت سخنگوی اصولگرایان فعالیت می کند از خبرهای خوش روایت کرده هست. او در مصاحبه ای با روزنامه اعتماد گفته: «من بارها و بارها در رسانه های عمومی گفتم از آقای ناطق خواهش می کنیم برگردد به عالم سیاست. بعضی می گویند اگر بیاید، فکر نمی کنید به نفع اصلاح طلبان باشد؟ من می گویم نه. خاستگاه آقای ناطق و فلزش، اصولگرایی هست. ممکن است از بعضی رفتارهای ما و امثال ما دلخور باشد، ولی آقای ناطق، اصلاح طلب نیست به معنای عرفی آن. بعضی فکر می کنند نه، به عنوان نمونه آقای ناطق، آقای روحانی، آقای لاریجانی و آقای هاشمی، مواضع ارزش با آقای خاتمی یکی شده است است.» باهنر همچنین در برابر این پرسش که «موفق شده است اید ایشان را به احساس وظیفه برسانید؟» پاسخ مثبت داده و گفته: «خوشبختانه نزدیک شدیم و ان شاءالله خبرهای خوبی می شنوید.»

اما به راستی گذر ۲۰ سال از انتخابات معروف ۷۶ ناطق را چقدر عوض کردن داده است و اگر او به سیاست بازگردد در کدام جناح ایفای نقش خواهد کرد؟ آیا با استقبالی که اصلاح طلبان از حضور او نشان می دهند دوشادوش خاتمی اصلاحات را رهبری می کند یا مواضع اصلاح طلبانه اش را در جریان اصولگرا مطرح می کند؟

چرا میانه‌روها و اصلاح‌‌طلب‌ها می‌خواهند برگردد و تندروها نه؟!

نه اصلاح طلبان می خواهند ناطق عوض کردن ماهیت دهد، نه ناطق اصلاح طلب می شود

علی صوفی، فعال سیاسی اصلاح طلب به فرارو می گوید: اصلاح طلبان به هیچ وجه انتظار ندارند که آقای ناطق نوری به اردوگاه اصلاح طلبان بپیوندند. سال ۹۲ هم که بحث حضور آقای ناطق مطرح شده است بود، خود او اعلام کرد که پرسشها ایشان با اصلاح طلبان همچنان باقی هست. بنابراین نه آقای ناطق زمینه عوض کردن ماهیت و پیوستن به اصلاح طلبان را دارد و نه اصلاح طلبان از او چنین انتظاری را دارند. ولی علت استقبال اصلاح طلبان از بازگشت آقای ناطق به عرصه سیاسی به این خاطر است که جریان اصولگرایی وزن خودش را پیدا کند.

صوفی اعتقاد است: آقای ناطق نوری به عنوان یک صورت اصولگرای وزین، به خاص با تجربیاتی که اکنون کسب کرده، عالی ترین نیرو جهت حضور در حاکمیت هست. نگاه ناطق به استفاده از عقلانیت در عرصه سیاسی آن چیزی است که نظر اصلاح طلبان را راجع به او جلب کرده هست.

با وجود آنکه به نظر می‌رسد موافقان بازگشت ناطق نوری به عرصه مسابقه سیاسی زیاد از مخالفان است ولی از نظر کیفی میزان استقبال و عدم استقبال را می‌توان برابر دانست.

وزیر تعاون دولت اصلاحات با اشاره به سوابق ناطق در مجلس و دولت می گوید: با آنکه آقای ناطق در سال ۷۶ رقیب آقای خاتمی بود و در انتخابات شکست خورد، نتیجه انتخابات را به آسانی پذیرفت و در مجلس هم که ریاست آن را برعهده داشت عالی ترین نوع همکاری با دولت را نشان داد. او مجلس پنجم را با درایت و عقلانیت اداره می کرد و ما شاهد هیچ گونه تنشی بین مجلس و دولت نبودیم.

این فعال سیاسی ادامه می دهد: نوع واکنش‌ها ناطق نوری، به عنوان رقیبی که اصول مسابقه و بازی سیاسی را می داند و می تواند در راس اصولگرایان جلوی جریان تندروی اصولگرا را بگیرد و اعتدالی را در این جریان ایجاد کند مطلوب اصلاح طلبان هست. تبعا با حضور او در جریان اصولگرا ما شاهد کم کردن تنش ها و زیاد کردن تفاهم و همکاری بین جناح های سیاسی و نزدیک شدن این دو جریان با حفظ هویت هایشان خواهیم بود.

چرا میانه‌روها و اصلاح‌‌طلب‌ها می‌خواهند برگردد و تندروها نه؟!

اصلاح طلبان می خواهند اشتباهی که راجع به هاشمی کردند را راجع به ناطق تکرار نکنند

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و تحلیل گر پرسشها سیاسی به فرارو می گوید: نگاه اصلاح طلبان به آقای ناطق نوری (دور از جان ایشان) مثل نگاه این جریان به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی هست. شاید اشتباهاتی که اصلاح طلبان راجع به مرحوم هاشمی در دوران اصلاحات مرتکب شده است اند، باعث شده است آنها دیگر غلط های خود را تکرار نکنند. به همین خاطر آن ها یک نگاه استقبال کننده نسبت به آقای ناطق نوری دارند و او را هاشمی رفسنجانی بالقوه می بینند.

زیباکلام با بیان اینکه ناطق نوری با خاتمی تفاوت های زیادی دارد ادامه می دهد: آقای ناطق نوری به ارزشی که آقای خاتمی جهت دموکراسی و حاکمیت قانون قائل است قائل نیست. در عین حال آقای ناطق نوری نشان داده اند که از جریان تندرو و رادیکال به خاص از ۲۲ خرداد ۸۸ به بعد فاصله گرفته اند. بنابراین این یک حداقل وسعی است که می تواند زمینه همکاری اصلاح طلبان و آقای ناطق را فراهم کند.

این تحلیلگر پرسشها سیاسی ادامه می دهد: ناطق به عنوان شخصیت مستقلی که به اصولگرایان نزدیک است می تواند با اصلاح طلبان همکاری داشته باشد. همچنان که خود آقای هاشمی اینگونه بود. زیباکلام در بیان تفاوت های ناطق نوری با مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز می گوید: تفاوت ناطق با هاشمی رفسنجانی به آن اندازه نیست که جلوی همکاری های او و اصلاح طلبان را بگیرد.

خشم اصولگرایان از ناطق زیاد از خاتمی است

زیباکلام ادامه می دهد: آقای ناطق نوری می خواهد خشم و غضب اصولگرایان تندرو را کمتر برانگیزد. به هرحال او می داند خشمی که اصولگرایان تندرو از او دارند زیاد از خشم این جریان از آقای خاتمی هست. همچنان که خشم اصولگرایان تندرو از آقای هاشمی رفسنجانی از خاتمی زیاد بود. ناطق نمی خواهد وضعیتی که جهت هاشمی به وجود آمده بود جهت او هم تکرار شود. به این ترتیب تلاش می کند با حداقل حساسیت از جانب اصولگرایان تندرو حرکت کند.

عضو جبهه پایداری: ناطق چه تخم دو زرده ای کرده که به سیاست برگردد؟

با وجود آنکه به نظر می رسد موافقان بازگشت ناطق نوری به عرصه مسابقه سیاسی زیاد از مخالفان است ولی از نظر کیفی میزان استقبال و عدم استقبال را می توان برابر دانست. هنگامی که ناطق نوری به عنوان صورت ای معتدل از سوی موافقانش معرفی می شود، گویا مخالفان یا بی تفاوت های حضورش را می توان در بین طیفی جستجو کرد که به اصولگرایان رادیکال شهرت یافته اند. از این رو فرارو نظر یک عضو جبهه پایداری را نیز جویا شده است هست.

بیژن نوباوه، از اعضای جبهه پایداری در گفت و گو با فرارو علی اکبر ناطق نوری را فردی عادی می داند و اعتقاد است بحث کردن راجع به حضور افرادی مثل ناطق نوری بی خود و جهت بزرگ کردن اوست. به گمان او ناطق توانایی خاصی ندارد که جریانات بحث نام او را مطرح می کنند.

نوباوه می گوید: آقای ناطق نوری اصلا وزنه ای نیست که راجع به حضور او بحث می شود. او با بیان اینکه عملکرد ناطق نوری به عنوان وزیر در دولت یا مدیر مجلس مشخص است ادامه می دهد: او را شخصیت خاص ای نمی بینم. منافع کشور را نباید با افراد تعیین کرد. بعضی افراد دارای شاخصه هایی بوده و زمانی کار کرده اند. اینکه اساسا راجع به فردی که توانایی خاص ای ندارد صحبت می شود تلاشی جهت احیای یک آدم معمولی هست. من فکر می کنم آدم های مهم امروز زیادند و این تفکرات مهم است که می تواند به کشور کمک کند.

نوباوه با بیان اینکه جناح های سیاسی سرمایه های کشور را هدر می دهند ادامه می دهد: از هنگامی که آقای ناطق را از صحنه سیاسی دور دیدم دیگر هیچ شاخصه از او ندیده ام. زمانی هم که در قدرت حضور داشت یک وزیر بود. در مجلس هم مثل بقیه نمایندگان مجلس حضور داشتند. راجع به آقای لاریجانی هم امروز مباحثی مطرح می شود. در حالی که این افراد جایگاهی در بین مردم ندارند. تعیین کننده نظام هم نیستند.

او در پاسخ به اینکه آیا اصلاح طلبان مایلند ناطق را جذب کنند می گوید: مگر ناطق چه تخم دو زرده ای کرده است که بخواهند او را جذب کنند؟ تفکرات نوین دارد یا کاریزما؟ این ها خودشان دارند خودشان را مطرح می کنند. مصاحبه شما هم بخشی از همین کارها و جهت گنده کردن آنهاست. نمی خواهم بی احترامی کنم ولی آدمهای خاص ای نیستند که بخواهیم راجع به ارزش بحث کنیم. او ادامه می دهد: جهت یک دکمه که نباید کت بدوزیم.

نوباوه ادامه می دهد: جناح اصولگرا و اصلاح طلب هردو یک دروغ بزرگند. اصلا چنین جناح هایی وجود ندارد. هرکس که منافع ملی را بشناسد کار می کند. ما یک سری افراد داریم که یا آرزوی بزرگ های انقلاب را می پذیرند و کار می کنند یعنی ممکن است در سلایق سیاسی یا نوع رفتارشان تفاوت باشد ولی منافع ملی را می شناسند، یا اینکه اصلا این آرزوی بزرگ ها را قبول ندارند، حالا هر اسمی می خواهند داشته باشد. من این را که کشور را مثل آمریکا به دو جناح تقسیم کنیم توطئه می دانم. البته آمریکایی ها هم مثل ما نیستند. جناح های آنها منافع کشور را خیلی خوب رعایت می کنند. من در آن جامعه زندگی کرده ام. ولی در کشور عزیزمان ایران کسانی خود را به جناح ها متصل می کنند که اصلا منافع ملی را نمی شناسند.

جبهه پایداری در برابر تاریخ روسفید است

از نوباوه می پرسیم با چنین نگاهی به جریانات و احزاب سیاسی چگونه در جبهه پایداری عضویت دارد؟ پاسخ می دهد: جبهه پایداری حزب نیست. یک جریان فکری هست. ما اعلام کردیم دروغ و دزدی را نمی پذیریم. بسیار هم به این معتقدیم. به همه اعضای آن هم نگاه کنید. اتفاقا جبهه پایداری یک جبهه انقلابی هست. تنها کسانی که گفتند برجام جنایت و خیانت به کشور است جبهه پایداری و اقای نوباوه بود. امروز هم ثابت شده. تنها کسانی هم که در مجلس تابلو بالاسرشان گرفتند که این کار را نکنید جبهه پایداری بود. تنها کسانی هم که در برابر تصویب ۲۰ دقیقه ای آقای لاریجانی گریه کردند جبهه پایداری بود. ما در برابر تاریخ رو سفیدیم.

واژه های کلیدی: سیاسی | انتخابات | اصلاح طلب | اصولگرایان | اصلاح طلبان | نتیجه انتخابات | هاشمی رفسنجانی | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog